Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Fakty i mity na temat zamienników leków
Zamienniki leków są jedną z popularnych form sprzedaży leków w aptekach stacjonarnych. To leki, które zawierają tę samą substancję czynną co leki oryginalne, dawkę i postać farmakologiczną. Dlatego też może być stosowany zamiennie, a ich cena jest znacznie niższa niż ich odpowiedników w oryginale.
Czym są zamienniki leków?
Zamienniki leków, inaczej zwane lekami generycznymi zawierają te same substancje czynne, postaci farmakologiczne i dawki co leki oryginalne. Mogą różnić się jedynie substancjami pomocniczymi, wielkością i kształtem co nie wpływa na skuteczność terapii przeprowadzanej lekami w postaci zamienników. Zgodnie z obowiązującą w Polsce „Dobrą techniką wytwarzania” leki generyczne muszą spełniać te same standardy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności co leki oryginalne. Co więcej, kosztują przeciętnie nawet kilkanaście procent mniej niż ich markowe odpowiedniki. Jest to związane z tym, że większość generyków produkowana jest w Polsce, więc koszty transportu są znacznie niższe niż sprowadzanie oryginalnych leków z zagranicy. Ponadto producent zamienników nie ponosi kosztów związanych z koniecznością przeprowadzenia wieloletnich badań klinicznych, toksykologicznych czy farmaceutycznych oraz nie ma potrzeby przeprowadzenia kosztownej rejestracji leków. Nie oznacza to, że generyki są gorszej jakości. Przeciwnie, ze względu na swój skład są tak samo dobre, jak ich oryginalne odpowiedniki.
Badanie porównawcze leków genetycznych
Każdy lek genetyczny przed wypuszczeniem ich na rynek podlega badaniu biorównoważności. Polega ono na porównaniu składu i parametrów fizykochemicznych zamiennika z jego oryginalnym odpowiednikiem. Badanie ma na celu potwierdzić, że generyk będzie wykazywać takie same właściwości jak lek oryginalny, a jego stężenie w organizmie będzie osiągało takie same parametry co oryginał. Tylko na podstawie pozytywnego potwierdzenia z badania biorównoważności zamiennik jest dopuszczany do obrotu, a farmaceuta zyska pewność, że będzie mógł sprzedać pacjentowi zamiennik ze świadomością jego skuteczności.
Zamiennik – szansa na kontynuację leczenia
Cena leku jest szczególnie istotna dla osób przewlekle chorych, którzy muszą na stałe przyjmować zapisane przez lekarza leki. Często zbyt wysokie koszty leków oryginalnych wpływały na to, że pacjent decydował się świadomie na niższe dawki leku w obawie przed koniecznością zrealizowania kolejnej recepty. Dzięki zamiennikom ten problem został rozwiązany. Leki generyczne są tańsze i bardziej dostępne niż leki oryginalne, a wielu lekarzy wskazuje na to, że lepiej, aby chory przyjmował zamienniki, niż całkowicie zrezygnował z kuracji ze względu na koszty.