Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Co warto wiedzieć o lekach recepturowych?
Leki recepturowe są lekami, które sporządza się w aptece w oparciu o wystawioną przez lekarza receptę. Robi się tak dlatego, gdyż specyficznym potrzebom pacjenta nie zawsze odpowiadają standaryzowane leki sprzedawane w gotowych opakowaniach. Kiedy zachodzi potrzeba zażycia określonej dawki danej substancji, farmaceuci szykują niezbędne preparaty na podstawie zaleceń lekarza.
Zalety leków recepturowych
To właśnie możliwość dopasowania ilości składników do indywidualnego przypadku chorobowego jest główną zaletą leków recepturowych. Jest ona przydatna zarówno wtedy, gdy zachodzi potrzeba mniejszej, jak i większej dawki niż ta, która zawarta jest w standaryzowanych preparatach.
Z tym że leki recepturowe przygotowywane są w aptekach bezpośrednio przed zakupem, wiążą się także inne korzyści. Między innymi taka, że do sporządzenia zdecydowanej większości tego rodzaju preparatów nie potrzeba używać konserwantów, barwników czy sztucznych aromatów. Skoro są one wykonywane z myślą o konkretnym pacjencie, nie muszą wytrzymywać długiego okresu czasu w oczekiwaniu na zakup.
Żeby w aptece mogły zostać sporządzone leki recepturowe, placówka powinna dysponować odpowiednim pomieszczeniem, a także aparaturą. Proces tworzenia preparatów musi zaś przeprowadzać wykwalifikowana kadra. Przygotowywanie leków recepturowych polega na łączeniu określonych składników w dopasowany do danego preparatu sposób. W zależności od indywidualnego przypadku sposób ten może polegać na rozdrabnianiu, rozpuszczaniu bądź mieszaniu. Leki recepturowe mogą więc przybierać różną postać. Zaliczają się do nich tak roztwory, jak i maści, proszki czy czopki. Po wykonaniu lek recepturowy jest pakowany do odpowiedniego opakowania i etykietowany, aby nie został pomylony z innymi preparatami.
Podsumowując, leki recepturowe wytwarzane w aptekach to potrzebna alternatywa wobec gotowych preparatów produkowanych przez koncerny farmaceutyczne. Dzięki niej można dostosować właściwości danego medykamentu do indywidualnych potrzeb pacjenta i w ten sposób przyczynić się do polepszenia stanu jego zdrowia.